Změny v přijímacím řízení platné od 1. 1. 2012

10.01.2012 15:00

Informace k přijímacímu řízení – změny platné od 1. 1. 2012

Před odevzdáním přihlášky – do 15. března

• Vybrat si školu a obor vzdělání, informovat se o školách na internetu nebo v přehledech škol – je možno zapůjčit u VP
  • Navštívit dny otevřených dveří na jednotlivých školách
  • Zjistit, jaké jsou podmínky pro přijetí do vybraného oboru  - ředitel SŠ je musí zveřejnit do 31. ledna 2012
  • Zajistit si přihlášky, 2 dostanou žáci na ZŠ a VP je bude informovat, jak přihlášku vyplnit.
  • Vyzvednout si v ZŠ zápisový lístek – dostanou rodiče při konzultacích ve dnech 12. - 15. 3. 2012
  • Vyplnit 2 přihlášky a nechat si zkontrolovat prospěch na ZŠ – zapisuje se prospěch z 8. ročníku – obě pololetí a 1. pololetí 9. ročníku. Kontroluje VP.
  • Potvrzené a podepsané přihlášky odevzdat přímo ředitelům SŠ do 15. března. Na některé obory je potřeba lékařské potvrzení. Pokud má žák diagnostikovány poruchy učení a bude vyžadovat úlevy při přijímacích zkouškách či studiu na SŠ, musí tuto diagnózu doložit zprávou psychologa (PPP)

Škola pořádá přijímací zkoušky:

• Přijímací zkoušky se budou konat v termínu 22. 4. – 7. 5. 2012
  • SŠ vypisuje pro 1. kolo dva termíny přijímacích zkoušek
  • Pozvánka na přijímací zkoušku by měla přijít nejpozději dva týdny před určeným termínem
  • V případě, že se dva termíny zkoušek shodují, rozhodnout se pro obor, který se mi zdá lepší (nelze konat přijímací zkoušku v jednom kole přijímacího řízení ve více termínech).
  • Nemohu-li se z vážných důvodů zkoušky zúčastnit, omluvit se nejpozději do 3 dnů a očekávat sdělení náhradního termínu.

Škola nepořádá přijímací zkoušky:

• Oznámení o přijetí nebo rozhodnutí o nepřijetí může přijít nejdříve 22. 4. 2012.

Po rozhodnutí o přijetí a zaslání rozhodnutí o nepřijetí:

Doručování rozhodnutí

• je upraven nový způsob doručování rozhodnutí:
  • nepřijatí uchazeči - rozhodnutí je nezbytné doručovat do vlastních rukou
  • přijatí uchazeči – rozhodnutí se oznamuje zveřejněním seznamu uchazečů pod přiděleným registračním číslem s výsledkem řízení u každého uchazeče
  • seznam se zveřejňuje na veřejně přístupném místě ve škole a způsobem umožňující dálkový přístup – zveřejněním seznamu se považují rozhodnutí za oznámená
  • seznam musí být zveřejněn nejméně 15 dnů (a to oběma způsoby)
  • úložní doba v případě, že rozhodnutí nelze doručit, je 5 pracovních dnů;

V případě přijetí:

• Do 10 pracovních dnů ode dne, kdy bylo uchazeči oznámeno rozhodnutí o přijetí ke vzdělávání předat řediteli SŠ zápisový lístek. Lhůta je dodržena, pokud je zápisový lístek v poslední den lhůty předán k přepravě provozovateli poštovních služeb. Pokud lhůta marně uplyne, zanikají účinky rozhodnutí a uchazeč se žákem školy nestává. Zápisový lístek může uchazeč uplatnit jen jednou. Výjimkou je případ, kdy chce uchazeč uplatnit zápisový lístek ve škole, kam byl přijat na základě odvolání.

V případě nepřijetí:

• Do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí je možné podat k rukám ředitele SŠ odvolání proti rozhodnutí.
  • ředitel školy je povinen vyhovět v autoremeduře (zkrácené odvolací řízení) odvolání uchazeče, který splnil kritéria přijímacího řízení, ale nebyl přijat pro nedostatek volných míst, a to v případě, že se místa uvolnila v důsledku neodevzdání zápisových lístků úspěšnými uchazeči, a za předpokladu dodržení pořadí uchazečů
  • Nevyjde-li odolání, podívat se na volná místa ve 2. kole. Ve druhém, případně dalších kolech není počet přihlášek omezen.

Ve Vejprtech 9. 1. 2012

Mgr. Milada Jindrová, výchovný poradce