Založení dvou minipodniků v naší škole

23.09.2014 13:13

Se začátkem letošního školního roku dochází v naší škole k založení dvou minipodniků. První z nich se bude zabývat výrobou dekorativních předmětů a druhý bude zaměřen na práci reklamní a marketingové agentury. Druh výroby a plánování poskytovaných služeb již  jasně vyplývá ze zmíněného zaměření činností. Tyto minipodniky budou řídit, provozovat a také v nich pracovat samotní žáci naší školy. Samozřejmě se bude jednat o formu hry a zábavy, která ale počítá se vším, jako by se jednalo o fungování skutečné firmy.

Co nás tedy čeká? Na samotném začátku se stručně seznámíme s veškerými pravidly, zákony a právními normami, které musíme znát pro založení obchodní společnosti. Následně zkusíme vypracovat podnikatelský záměr tak, aby naše společnosti mohly být opravdu  rentabilními firmami a vytvářely předpokládaný zisk. K tomu budeme potřebovat obsadit všechna pracovní místa, od odborných šikovných pracovníků výroby, designéry, grafiky, personální pracovníky, obchodní manažery, ekonomy, skladníky,  až po místa ředitelů. Důležitým pro bezproblémové fungování bude plánování. Od plánování výroby, přes zvolení obchodní strategie, až po plán odbytu výrobků a služeb. Nedílnou součástí dobré firmy je i správně zvolený název a logo společnosti, které budou děti navrhovat a z návrhů vybírat ty nejzajímavější. A další samozřejmostí bude příprava zakládací listiny našich společností. Mohl bych jmenovat další postupné aktivity tohoto projektu, jehož hlavní myšlenkou je podpora podnikavosti a podnikatelských znalostí a schopností našich žáků, které zvýší šanci našich dětí na pozdější uplatnitelnost na trhu práce.

Tohoto projektu se účastní vybraných 12 partnerských škol Ústeckého kraje, na kterých bude založeno 22 minipodniků. Tyto podniky si vzájemně budou nabízet své služby a také mezi sebou obchodovat. Nebudou chybět ani obchodní jednání na „služebních cestách“, vzájemných návštěvách, pracovníků jednotlivých podniků. Všechny aktivity projektu jsou plánovány jako reálné činnosti včetně reálné výroby a poskytování služeb. Děti si v praxi ověří využití svých znalostí a dovedností z jiných předmětů a oblastí vzdělání. Důležitým prvkem je nutnost komunikace mezi jednotlivými pracovníky na jednotlivých postech v rámci týmu a také se budeme učit komunikaci mezi obchodními partnery a zákazníky a také aplikovat teoretické vědomosti při řešení praktických úloh v jednotlivých odděleních firmy, spolupracovat a prezentovat výsledky.

V závěru projektu žáci uvidí konkrétní výstupy svého snažení a budou je moci také prezentovat na výstavách a hlavně na závěrečném veletrhu všech minipodniků, který se uskuteční na závěr školního roku v Mostě.  Každý z účastníků bude oceněn. Ti nejlepší pak získají hodnotnou cenu. Tak nám držte palce, ať se nám dílo daří.

Naše škola se spolu s ostatními aktivně podílela na přípravě projektové žádosti. Zpracovaná žádost byla podpořena MŠMT ČR v rámci OP Vdělávání pro konkurenceschopnost. Celková finanční podpora pro naši školu na výše zmíněné aktivity je bezmála 500 000 Kč. Finanční prostředky jsou na vybavení a materiál minipodniků, pořádání výletů, výstav, závěrečného veletrhu, mzdových prostředků a provozních a administrativních výdajů.

Tomáš Kluc, ZŠ a MŠ Vejprty