07.05.2018

Letošní Aprílový den k nám zavítal cirkus. Hlavní principál (v přestrojení za klauna ) Anička Šťastná uvedl všechny členy souboru. Naše osazenstvo mělo velký úspěch, ale i konkurenci v jednotlivých třídách. Nejkrásnější a nejkreativnější masky byly oceněny. Těšíme se na další, zatím utajené téma aprílového dne.

Zobrazit celý článek


Posvícení

27.10.2013 08:45

V sobotu 12. 10. 2013 proběhlo ve Vejprtech Posvícení. Za starých časů to byla oslava zakončení prací na polích a radosti z úrody, která lidem pomáhala překonat zimní měsíce. Proto nesměla na stole chybět husí pečínka, jitrnice, koláče a hlavně tradiční hnětýnky. Jistě se Vám vybaví písnička „To je zlaté Posvícení, to je zlatá neděle. Máme maso a zas maso, k tomu kousek pečeně.“

Samozřejmě tato oslava měla také církevní kořeny, vysvěcování kostelů a pobožností, které s tímto svátkem souvisí. Byl to také důvod, k tomu aby se před zimou sešli všichni z rodiny u jednoho stolu.

My ve Vejprtech jsme se sice sešli jen na posvícenské zábavě, ale jitrničky, jelítka a mnoho dalších pochoutek z prasátka také nescházely. O to se postarala Andrejka Patakyová, která je také prodávala k radosti všech požitkářů. A co by to bylo za Posvícení bez koláčů, i ty moc chutnaly a jen se po nich zaprášilo. Po jídle, aby hrdlo nevyschlo, nabízela, jako obvykle ze svého bohatého výběru pití švarná šenkýřka Saša a nestačila se ohánět, jaký byl zájem.  

K tanci a poslechu hrála již známá a vyzkoušená skupina Gong. Než se tanečníci začali vlnit na parketu, předvedli žáci ZŠ Vejprty žertovný tanec a myslím, že se jim to moc povedlo a ukázali, že i mládež dokáže zatancovat pěkně od podlahy lidové tance, které se už začali učit na Staročeské Máje. Také vejprtské ženy předvedly část vystoupení, jaké máte možnost vidět ve větším seskupení na Májových slavnostech ve Vejprtech 17. května 2014. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se této akce zúčastnili a to jakoukoliv pomocí, ať už vejprtským ženám, tak i zaměstnancům Měkkasu.

 

                                                                                              Za ZŠ,MŠ a PŠ Vejprty

                                                                                              Anna Šťastná

Starší články

 

NAHORU TISK

 Vytvořeno v rámci projektu č. CZ.1.07/1.1.13/22.0029
Otevřená škola - Moderní, atraktivní, komunikativní
Realizátor projektu